Halı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Dekor 16

Halı seçiminde en önemli noktalardan biri ekonomik durumdur. Tüketici istekleri ve bu konuda tahsis ettiği bütçeye göre birçok seçenek ve fiyat aralığı bulunmaktadır. Önemli olan halıyı ne kadar çok kullanmak istiyorsunuz. Günümüzün en popüler döşeme materyallerinden biri olarak halının  seçim aşamasında dikkat etmesi gereken bir takım hususlar vardır. Çünkü çok çeşitli özelliklerinin  olduğu bir üründür. Bunları bilmek ve seçim sürecinde bunları kullanmak doğru seçimi yapmanıza yardımcı olacaktır.

Evinize halı alırken dikkat etmeniz gereken unsurlar vardır. Ancak ilk olarak belirlemeniz gereken şey alacağınız halı veya halılara ayırabileceğiniz bütçe miktarıdır. Bu miktarı belirledikten sonra halı seçiminiz bir kademe daha kolaylaşacaktır.

Halı alırken nelere dikkat edilmeli

Halılarınızı belirlerken uzun süre kullanılacağı düşünüldüğünde, halınızın kalitesini de buna göre belirlemelisiniz. Örneğin evde sık kullanılan salon ve antre gibi bölümlerin halılarını daha kaliteli seçmekte fayda vardır. Böylece halınızın kullanım süresi de uzayabilir.

Sık dokunmuş halılar 

Halı seçimini yaparken halınızın sık dokunup dokunmadığı hakkında fikir sahibi olmanız gerekir. Sık dokunan halılar, sık dokunmayanlara göre daha hafiftir.

Sık dokunmuş halı

Sık dokunmayan bir halı alacaksanız altının kaydırmaz tabanlı olmasına özen göstermelisiniz.

Eğer sık dokunan bir halı alacaksanız,

El Halıları

Satın almak istediğiniz halı makina halısı değil de el işçiliğiyle dokunmuş bir halı olacaksa, halının motiflerinin küçüklüğü ve halı üzerindeki ahengi size kalitesi konusunda bilgi verecektir.

El yapımı halı

Satıcıdan alacağınız bilgiler doğrultusunda halının boyasının doğal olup olmadığını öğrenmenizde fayda vardır.

Halı malzemesi

Halı seçimi konusunda bir diğer önemli nokta ise halının hangi malzeme ile dokunmuş olduğudur.

Dayanıklı halı

Kullanılan malzemenin kaliteli ve dayanıklı olmasına özen göstermelisiniz.

Uyum

Evinizin bütünlüğünü sağlayacak olan halınızı seçerken tüm mobilyalarınızı, duvar renginizi, perdeleri,zemin kaplamasını, eşyaların büyüklüğünü, odanın genişliğini ve renkleri göz önünde bulundurmalısınız.

Renkli hali

Uyumu yakalamak için bunların her birine dikkat ederek vereceğiniz karar, sizi daha doğru bir seçim yapmaya yönlendirir.

Renk

Renk ve desen konusunda karar verirken, odada hangi objeyi daha ön planda tutmak istediğinize karar vermelisiniz.

Pusula halı

Örneğin desenli ve renkli bir koltuk takımınız var ise, halı seçimini daha az renkli ve az desenli olarak tercih etmenizde fayda vardır. Açık renkli halıların ( özellikle krem ve toprak tonları vb. ) ortamı daha ferah gösterdiğini unutmayınız.

Temizlik

Günümüzün modern teknolojisinde üretilen halıların özelliklerinden biri de toz ve kir tutmuyor olması.

Halı temizliği

Halı seçiminizi yaparken bu seçenekleri de değerlendirmenizi tavsiye ederiz. Temizlenmesi oldukça kolay olan bu halıları gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan ANTRENİZİ DEKORE EDERKEN BU HATALARI YAPMAYIN. başlıklı makalemizde antre dekorasyonu, antre dekorasyonunda yapılan hatalar ve ev dekorasyonu hakkında bilgiler verilmektedir.

Kaynak

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

All rights reserved
Bu web sitesi çerez kullanır, detayları burada görebilirsiniz Gizlilik Politikası. Gezmeye devam ederseniz, kabul etmiş olursunuz..